ProDoktorancko i ProEkologicznie - popularyzacja praw
i dobrych praktyk doktoranckich

 

W dniach 18-20 października 2024 roku w Szczecinie odbył się projekt “ProDoktorancko i ProEkologicznie - popularyzacja praw i dobrych praktyk doktoranckich”, mający na celu zwiększenie świadomości na temat praw i obowiązków doktorantów oraz dobrych praktyk naukowo-ekologicznych. Dwudniowe wydarzenie zgromadziło uczestników z całej Polski, oferując siedem paneli szkoleniowych poświęconych: prawom doktorantów, wyrównywaniu szans doktorantów z niepełnosprawnościami w procesie kształcenia, rozwoju mediów akademickich, przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu, finansowaniu badań, tworzeniu ruchów naukowych oraz zwiększenie wiedzy dotyczącej zachowań proekologicznych.

 

Duży nacisk w projekcie położono szczególnie na praktyki ekologiczne, pomagające minimalizować nasz wpływ na środowisko oraz popularyzacje nauki. Projekt współfinansował w 2024 roku Minister Nauki w ramach konkursu "Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego".

 

Zobacz relację z wydarzenia pod linkiem:  https://www.youtube.com/watch?v=GwtgSBNYexQ

„Jak umiejętnie popularyzować naukę” 

 

Opis szkolenia:

 

Szkolenie miało na celu zapoznanie doktorantów z pojęciem popularyzacji nauki oraz zachęcania doktorantów do dzielenia się swoimi badaniami naukowymi. Dzięki temu szkoleniu doktoranci zostali zaznajomieni z możliwościami jakie daje popularyzacja nauki oraz jakie korzyści dla społeczeństwa mogą wyniknąć z dzielenia się swoją wiedzą w atrakcyjny dla odbiorcy sposób.

 

Dlaczego warto wziąć udział? 

 

Zdobycie wiedzy czym jest popularyzacja nauki oraz jak zacząć ten proces, z jakich narzędzi korzystać i jak w interesujący sposób opowiadać o swoich badaniach.

 

Szkolenie poprowadzi: 

 

prof. dr hab. Iga Rudawska -  profesor nauk ekonomicznych, kierownik Katedry Ekonomii i dyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów na Uniwersytecie Szczecińskim. Mentorka i edukatorka wielu doktorantów, samodzielnie wypromowała ich 6. Prowadzi zajęcia w Szkole Doktorskiej US z zarządzania projektem badawczym i rozpowszechniania nauki. 

 

Zajmuje się ekonomiką zdrowia, ekonomiką usług i zarządzaniem w opiece zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem koordynowanej opieki zdrowotnej i zarządzania relacjami w systemie zdrowia. Autorka kilku monografii z w/w obszaru oraz ponad 170 recenzowanych artykułów. Uczestniczyła jako kierownik i wykonawca w 4 międzynarodowych i 8 krajowych projektach badawczych i edukacyjnych, poświęconych rynkowi zdrowia, ekonomice usług i zarządzaniu relacjami. Przewodnicząca Rady Naczelnej Polskiego Towarzystwa Koordynowanej Ochrony Zdrowia, wykładowca MBA, stypendystka DAAD i Fundacji Dekabana.  

Kliknij, aby pobrać prezentację

Kliknij, aby pobrać prezentację

„Popularyzacja zachowan proekologicznych wśród doktorantów ”

 

Opis szkolenia:

 

W ramach szkolenia zostały omówione pojęcia transformacji energetycznej, zero emisyjności oraz gospodarki obiegu zamkniętego. Skupiając się na 17 celach zrównoważonego rozwoju omówione zostały strategie, które powinny być powielane przez naukowców.

 

Dlaczego warto wziąć udział? 

 

Poznaj metody współpracy między kołami naukowymi,  źródła finansowania i możliwości aplikowania o finansowania badan i projektów tworzonych w ramach kol naukowych. Zdobądź wiedze jak rozpocząć działalność nowych prężnie działających kol naukowych.

 

Szkolenie poprowadzi: 

 

mgr inż Paulina Góra - Doktorantka na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie w dyscyplinie automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne. Członkini Szerokiego Zarządu Krajowej Reprezentacji 2024-2025. Członkini Prezydium Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Absolwentka programów z zakresu leadershipu: Huawei Seeds for the Future, Perspektywy LeaderSHEp czy Top Leaders. Z doświadczenia Software Engineer. Wykształcony automatyk oraz elektrotechnik. Pasjonatka zielonych technologii i zrównoważonego rozwoju. 

Kliknij, aby pobrać prezentację

Jak wspierać doktorantów, którzy porzucają kształcenie w ramach Szkoły Doktorskiej na wczesnym etapie podejmowanych prac badawczych” 

 

Opis szkolenia:
 

Celem szkolenia była identyfikacja przyczyn porzucania kształcenia w ramach Szkół Doktorskich przez doktorantów. Zostały wskazane przyczyny prywatne, związane z sytuacją finansową, rodzinną czy lokalową. Uczestnicy zostali zapoznani również z aspektami akademickich, związanymi ze stresem, konfliktami czy problemami przy realizacji IPB. Lekarz prowadząca spotkanie przybliżyła dobre praktyki obowiązujące na różnych Uniwersytetach związane ze wsparciem psychologiczny, mediacją a szczególnie roli Samorządu Doktorantów.

 

Dlaczego warto wziąć udział? 

 

Zrozumienie roli Samorządu Doktorantów w mediacjach na linii doktorant-uniwersytet oraz zdobycie wskazówek jak radzić sobie ze stresem i gdzie zgłosić się w razie napotykania trudności. 

 

Szkolenie poprowadzi: 

 

lek. dent Barbara Gronwald - Lekarz Stomatolog. Doktorantka w dyscyplinie nauki medyczne na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Badania prowadzi w zakresie profilaktyki stomatologicznej w różnych populacjach. Współpracuje w tym zakresie ze szkołami z woj. mazowieckiego i zachodniopomorskiego, cmd sp. z o.o. i Stowarzyszeniem Amazonek. Absolwentka programów dla naukowców oraz start-up'owców tj.: Top Minds, Shesnnovation czy Szczecin_UP. Autorka blisko 40 artykułów i doniesień naukowych, które były wielokrotnie nagradzane na konferencjach krajowych i międzynarodowych. 

Kliknij, aby pobrać prezentację

"Jak doktoranci mogą uczestniczyć w procesie rozwoju mediów akademickich”

 

Opis szkolenia:
 

To spotkanie poświęcone zostało przyszłości i roli mediów akademickich. Podczas szkolenia uczestnicy szkolenia zajęli się analizą mediów akademickich zarówno jako amatorskich stowarzyszeń z rekreacyjnym zacięciem, jak i ich działalności merytorycznej. Uczestnicy dowiedzieli się, jak rozwijać i promować tego typu inicjatywy na swoich uczelniach.

 

Dlaczego warto wziąć udział? 

 

Zrozumiesz, jak media akademickie mogą wspierać życie studenckie i doktoranckie.  Otrzymasz praktyczne wskazówki dotyczące promowania i zarządzania mediami na uczelniach.  

 

Szkolenie poprowadzi: 

 

dr Artur Łabuz – Absolwent studiów doktoranckich na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Adiunkt w Instytucie Zarządzania US. Organizator wielu konferencji naukowych oraz wydarzeń popularnonaukowych. W latach 2019-2023 przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Doktorantów US, gdzie zarządzał m.in. projektami ściśle związanymi z rozwojem mediów akademickich. 

„Doktorancki ruch naukowy”

 

Opis szkolenia:

 

Szkolenie ma na ceku przybliżenie doktorantom rozwoju ruchu naukowego. Podczasszkolenia został stworzony przegląd działań statutowych realizowa-nych przez kola naukowa oraz identyfikacja nowych możliwości aktywności kol naukowych.

 

Dlaczego warto wziąć udział? 

 

Poznaj metody współpracy między kołami naukowymi,  źródła finansowania i możliwości aplikowania o finansowania badan i projektów tworzonych w ramach kol naukowych. Zdobądź wiedze jak rozpocząć działalność nowych prężnie działających kol naukowych.

 

Szkolenie poprowadzi: 

 

mgr Aleksandra Wendorf – Magister Ekonomii i Finansów. Doktorantka w dyscyplinie ekonomia i finanse na Uniwersytecie Szczecińskim. Zawodowo specjalista do spraw kontroli wewnętrznej oraz kontroli finansowej w przedsiębiorstwach. Wiceprzewodnicząca Doktoranckiego Forum Uniwersytetów Polskich oraz członkini Komisji Rewizyjnej Krajowej Reprezentacji Doktorantów. Propagatorka współpracy interdyscyplinarnej. Organizatorka konferencji “Współczesna ekonomia w obliczu zmieniającego się prawa”. Dydaktyk z zakresu podatków i finansów przedsiębiorstw. 

Kliknij, aby pobrać prezentację

Kliknij, aby pobrać prezentację

„Zwiększanie świadomości prawnej doktorantów w zakresie przepisów zawartych w Ustawie Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce” 

 

Opis szkolenia:

 

Celem szkolenia było zapoznanie doktorantów z kwestiami dotyczącymi doktorantów,samorządy doktorantów i Szkoły Doktorskie w ustawie PSWiN w sposób przejrzysty i zrozumiały. Na szkoleniu w szczególności poruszone zostały tematy dotyczące konfliktów z promotorami, ewentualnego braku możliwości realizacji IPB i programu kształcenia.

 

Dlaczego warto wziąć udział? 

 

Dowiedz się jak sobie radzić z konfliktami z instytutami, katedrami. Posiądź wiedzę z zakresu praw i obowiązków doktoranta.

 

Szkolenie poprowadzi: 

 

mgr Michał Kołbuc - doktorant w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego, aplikant adwokacki w Kujawsko-Pomorskiej Izbie Adwokackiej w Toruniu. Zainteresowania badawcze koncentruje wokół prawa konstytucyjnego i administracyjnego. Od lipca 2023 roku redaktor w dziale etyka Ogólnopolskiego Czasopisma Aplikantów Adwokackich pt. „Młoda Palestra”. Członek zespołu badawczego pn. „Gender and Constitution in Poland” działającego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. W trakcie studiów na kierunku prawo wieloletni Prezes Studenckiego Koła Prawa Wyborczego „Elektor”, z którym sięgał po najbardziej uznane w środowisku akademickim nagrody dla kół naukowych. Autor opracowań naukowych (artykułów naukowych i rozdziałów w monografiach) z zakresu prawa pracy, prawa wyborczego i prawa samorządu terytorialnego. Prelegent międzynaro-dowych i krajowych seminariów i konferencji naukowych. 

Kliknij, aby pobrać prezentację

„Wyrównywanie szans doktorantów z niepełnosprawnościami”

 

Opis szkolenia:
 

Szkolenie miało na celu zwiększenie świadomości doktorantów i całej społeczności akademickiej na temat sytuacji doktorantów z niepełnosprawnościami. Zaakcentowane zostało ich pełne prawo do nauki oraz uczestnictwa w życiu akademickim!

 

Dlaczego warto wziąć udział? 

 

Zrozumienie wyzwań, z jakimi mierzą się doktoranci z niepełnosprawnościami oraz Podkreślenie ich praw do pełnoprawnego udziału w życiu akademickim i badawczym

 

Szkolenie poprowadzi: 

 

mgr inż. Marta Gołębiewska - doktorantka Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Szczeci-ńskiego w dyscyplinie nauk o kulturze fizycznej!  Marta, absolwentka biotechnologii oraz technologii żywności i żywienia człowieka na ZUT w Szczecinie, naukowo zajmuje się wpływem aktywności fizycznej i sposobu żywienia na zdrowie człowieka.  

Szkolenia

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków otrzymanych w 2024 r. od Ministra Nauki 
w ramach konkursu “Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”.